Autor : Jano
Pretieklo už dostatočné množstvo vody v Slovenských jaskyniach a ja som opäť dostal chuť po 21 mesiacoch trochu opísať naše speleopotápačské, jaskyniarske akcie a s tým spojené činnosti, bez ktorých by neboli úspešné. Za ten čas, čo sa mi nedarilo publikovať na blogu sss.sk sme ale úspešne absolvovali mnoho akcií, ktoré postupne budem opisovať a zverejňovať 😉
Mnoho krát, X-krát tvrdím, že všetko zlé je na niečo dobré, len si treba z toho zlého zobrať to dobré, čo niekedy pre druhých nemusí byť to správne ☹ Akciu v Tisovci sme mali dosť dlhodobo naplánovanú, lebo v tomto termíne sme mali riešiť úplne inú jaskyňu a aj inde, ale každý deň slnko nesvieti a občas aj získanie súhlasného povolenia na akciu, prieskum nás vedia zastaviť v našej činnosti na danom mieste ☹ Treba vedieť v danom čase, mieste správne improvizovať a rozhodnúť čo je výhodne v danej lokalite riešiť, aby z naplánovanej akcie nebol len obyčajný výlet a zbytočne veľa najazdených kilometrov na cestách. To sa nám stalo aj v Tisovci a preto v piatok dostala prednosť jaskyňa Teplica pred druhou jaskyňou, ktorú sme mali riešiť primárne. V Teplici sa potápalo naposledy Júl 2018, kde Michal Ševeček samostatne prenikol do ďalších nových koncových priestorov za mojej asistencii. Na transport dvoch potápačov nás nebolo dosť, preto sme sa dohodli, že pôjde na ponor len Gabo a následnej plánovanej akcii v Teplici, keď nás bude akurát na transport pôjde na ponor aj Radka s Gabom. Príprava potrebného materiálu na ponor a aj transport cez jaskyňu až k miestu pri jazierku nad vodopádom Petra Ošusta, kde sa potápač môže pohodlne pripraviť a ustrojiť, bolo bez problémov a komplikácií. Plán ponoru bol taký, že od jazierka prepláva po Žabiu chodbu a keď sa bude cítiť komfortne, tak môže pokračovať v ponore podľa svojho uváženia do ďalších zatopených častí jaskyne Teplica. Po opätovnom vynorení v Žabej chodbe nás nadšene informoval kam sa až dostal, čo som ja vyhodnotil ako veľký úspech, lebo sa otočil pri veľmi nízkej i keď dosť širokej reštrikcii, ktorú dosiaľ zdolali jen traja ľudia. Gabovi pri ponore nevadil aj obmedzený teplotný diskomfort, lebo ponor absolvoval v polosuchom 6,5mm neoprénovom obleku, ktorý vo väčších hĺbkach stráca svoje tepelné vlastnosti, ale voda bola dosť teplá. Gabov počítač ukazoval teplotu vody 9°C, v niektorých Slovenských jaskyniach je teplota vody 6°C a aj nižšia, napríklad v Mokrej diere je voda aj 2°C. Po odstrojení z potápačskej výstroji, veci a prezlečení do jaskyniarskeho oblečenia sme potrebný materiál bez problémov odtransportovali späť na parkovisko k našim autám. Musím sa priznať, že maličká komplikácia vznikla mojim pričinením, i keď predseda Speloklubu Tisovec ju bravúrne zvládol, totiž pri jednej prekládke (reťaz, kde zúčastnení stoja na svojom mieste a podávajú si batohy na koncové miesto a potom sa posúvajú na ďalšie pozície) som pozabudol na jeden batoh s potápačskou fľašou, ktorú musel preniesť cez všetky stanovišťa. Po úspešnej akcii v Teplici sme na základni pozerali videa z ponoru a aj zo suchých časti a Gabo už plánoval, rozoberal priebeh ďalších ponorov v jaskyni Teplica. Deň sme ukončili v miestnej pizzerii, kde sme dostatočne doplnili naše kalórie, ktoré sme minuli na akcii v jaskyni Teplica.
Gabo zostrihal zaznamenané videa a vložil aj zachytené fotky, z čoho vytvoril celý priebeh akcií v jaskyni na suchu a aj pod hladinou, treba si pozrieť celé video, ktoré je trochu dlhšie, ale určite Vás vtiahne reálne do tohto prostredia. Možno prebudí záujem niektorých si to vyskúšať a zažiť v skutočnosti, čomu sa my vôbec nebránime, len treba sa ozvať, alebo najlepšie nás kontaktovať 😉
V sobotu bolo na pláne varenie gulášu v Suchých doloch pri základni Speleoklubu Tisovec, prehliadka jaskyne Michňová, kde zároveň umiestnili pamätnú tabuľu jedného člena klubu v sieni jaskyniarskeho cintorína. Počasie nás nesklamalo a dokonca niektorí zúčastnení sa odhodlali v strmých brehoch nazbierať hríby, čo sa im aj vyplatilo a boli odmenení krásnymi zdravými hríbmi, i keď vedľa stanovišťa, kde sa varil guláš tiež našli zopár krásnych hríbov. Večer nás ešte čakala degustácia vín v Revúckej Kúrií, ktorá mala nádych jaskyniarskeho prostredia, len tam asi bolo priveľa osvetlenia, Všetci sme to z noblesou zvládli a v nedeľu ráno nikoho hlava nebolela, predsa sa ochutnávalo malé množstvo vína.
Na nedeľu bola tiež plánovaná akcia v trochu odľahlejšej jaskyni na Horehroní, ale nočný súvislý dážď až do ranných hodín nám neumožňoval bezpečný vstup do jaskyni, čo sme vyhodnotili na základe merania prietoku potoka zo SHMU. Aspoň hríbari sa mohli v poobedňajších/večerných hodinách venovať spracovaniu, uskladneniu hríbov.
Autori videí: Gabriel Guttmann, Ján Blaho
Strih videí: Gabriel Guttmann
Autori fotiek: Gabriel Guttmann, Radka Černá, Ján Blaho
Jano