, Súhlas Správy jeskýň České republiky s využitím ich dát v databáze OpenStreetMap.

Súhlas Správy jeskýň České republiky s využitím ich dát v databáze OpenStreetMap.

V Českej republike sa pohli ľady a po vzore, aký je všade na svete vznikol dôležitý precedens. Po Maďarskom, Rakúskom a Poľskom vládnom geoportáli sa pridáva Správa jeskyní České republiky. Tá súhlasila s využitím ich dát v OpenStreetMap.

U nás sú zatiaľ pozície jaskýň na základe žiadneho zákona, alebo predpisu prísne tajné a takto údajne čudne chránené. Zameriavať jaskyne laserom a GPS je tolerované len pár ľudom na komerčnom základe. Pritom je to nepochopiteľné, lebo doba hodne technologicky pokročila. Zachviľu tu máme dvadsiate roky 21. storočia a máme informačné možnosti katalogizácie, ktoré sme nikdy pred tým nemali. Nie každá diera je vyznačená v chránenom ochrannom pásme. Každá jaskyňa (ktorá nie je vyslovene vzácna a neuzavretá) by mala byť verejne zakreslená pod registračným číslom podobne ako v Rakúsku. Každý drevár, majiteľ pozemku a investor by mal vedieť, že je tam diera s priebehom podzemia a je chránená. Tajiť pozíciu dier by som prirovnal k Černobyľu, kde tiež nikto nič „tajné“ nevedel čoho následkom došlo k fatálnemu zničeniu plošného územia o veľkosti Slovenska. Obnova ekológie je nezvratná a bude trvať celé tisícročičia. Tajiť jaskyne, prirovnávať ich k osobnému údaju, či pozícii orlieho hniezda je dnešnej dobe spiatočnícka a úplne bezpredmetná myšlienka.

Prikladám komunikáciu na CZ-OSM fóre:

Souhlas Správy jeskyní České republiky s využitím jejich dat v OpenStreetMap.

podařilo se mi získat souhlas s použitím mapových podkladů od Správy jeskyní České Republiky.

Papírovou verzi má Tomáš v archívu spolku.

Paraleně s tím, jsem se snažil získat jejich mapy v elektronické verzi, což se pomalu daří – viz další email.

Kromě těchto dat přímo od nich to znamená, že můžete obkreslovat libovolnou mapičku, která byla vytvořena správou jeskyní. Ale to asi nebude potřeba, protože zřejmě dostaneme všechna data v elektronické formě.

Velké poděkování patří Jaroslavu Hromasovi – řediteli správy jeskyní, za zprostředkování komunikace a souhlas s uveřejněním dat a Olze Suldovské za faktickou technickou realizaci.

Mirek Suchý

Jak vybrat správnou podobu hodnoty pro tag source (zde pro jeskyňáře).

Máme resp. budeme mít data od správy jeskyní ČR. Chtěl bych otevřít diskusi jaký tag použít pro source. Napadají mě:

* source=cz:caves

* source=caves.cz

* source=cz:SjCR

Mirek