, Prečo nie je v radoch členov záujem o ocenenia a medaile SSS ?

Prečo nie je v radoch členov záujem o ocenenia a medaile SSS ?

Na predsedníctva SSS som začal chodiť niekedy v roku 1999. Vtedy som mal 18 rokov a teraz už idem mat 40. Už vtedy pred dvadsiatimi rokmi som ja, ako mladý, mohol objaviť aj Demänovú v potencionálnom stratenom príkrove v Ľubochnianskej doline a nepomohlo by mi to, lebo mladí ľudia sa tam len historicky a permanentne drbali. Mohli sa aj zodrať a umrieť, ale ocenenie nedostali. Nechápal som, že prečo ten dovtedy ohováraný, zatracovaný, kontroverzný Hipman zrazu začal dostávať po roku 1999 medaile a významné ocenenia. Paradoxne až po svojej smrti a in-memoriam.
Vrcholom všetkého bolo, keď jedného roku nedali medailu jaskyniarovi, ktorý tragicky zahynul v jaskyni. Tu medailu mala dostať aspoň in-memoriam jeho trúchliaca rodina. Škriepili sa tam snáď aj hodinu a pritom o nič nešlo. Nie, nedali mu ani záslužný diplom a jeho rodina sa mohla aj zadusiť v žiali. Vraj to bola jeho chyba, že sa zabil a taký medaile nedostavajú!

Skupina uvedomelých jaskyniarov vtedy znechutene opustila miestnosť a pobúrene debatovala na chodbe. Jeden z nich bol práve “čerstvý” vedúci speleoklubu Nicolaus Peter Holúbek. Práve on nám rozprával, ze SMOPaJ je v pivnici ukrytá truhlica plná patinou potiahnutých medailov ešte z čias hlbokého socializmu a zistil, že práve odtiaľ tie medaile berú. Vtedy ešte nebral všetko tak smrteľne vážne a snažil sa uvoľniť pobúrenú atmosféru. Humorne nám rozprával o tom, že nám po jednej medaile donesie. Stačí malá orálna protislužba a on sa už sám rozhodne, či nám dá zlatú, striebornú, alebo bronzovú.

, Prečo nie je v radoch členov záujem o ocenenia a medaile SSS ?

Akosi som prirodzene čakal, že príchodom P. Holúbeka do výboru a neskôr za predsedu SSS tento predpotopný metálový cirkus skončí a predsedovia budu môcť navrhovať radových členov SSS za zásluhy a motivovať k ďalšej zaslúžilej práci. Lenže tento cirkus neskončil, nekončí a dokonca systematicky pokračuje. Naďalej si takto určití ľudia vybavujú svoje vzájomne účty a liečia svoje komplexy stupňa “niečoho viac”, ako všetci ostatní. Tieto ocenenia navrhujú predsedovia skupín SSS. Môžu ich navrhnúť koľko len chcú. Návrhy nie sú predsedníctvom schvaľované, alebo odhlasované a bez debaty sú zamietnuté. Niekto proste vo výbore zrejme určí, že jeho kámoš dostane medailu a aj ju dostane. Ostatní sú len vyrozumení o rozhodnutí a môžu sa stažovať na lampárni.
Poznám veľa šikovných ludi, ktorí majú výsledky a mohli by dostávať medaily aj každý mesiac. Prečo napríklad nedostane ocenenie Mišo Danko za obrovskú prezentáciu SSS na internete a teda pred celým svetom? Chápe vôbec niekto tú obrovskú prácu, ktorú na to treba vynaložiť? Prečo automaticky bez debaty nedostane medailu Lukáš Vlček, Juraj Szunyog a Paľo Herich za
významné objavy, ktoré sa už celé roky nemusia zopakovať?

, Prečo nie je v radoch členov záujem o ocenenia a medaile SSS ?

Bolo by tu ešte veľa príkladov. Za všetky spomeniem ešte napríklad náš prípad a ten spod Ďumbiera.
Žiadali sme medailu pre klub a členov pri príležitosti vzniku prvej písomnej zmienky našej skupiny OS Ružomberok, ktorá mala vtedy 50 rokov (1964-2014). Nedostali sme ani jednu medailu, alebo diplom. Aj keď som o medaily opakovane žiadal a navrhoval pre členov vykonávajúcich zaslúžilú činnosť. Odôvodnenie bolo, že oni klubom dávajú medaile len na 60 výročie a zrejme teda len po ich lekárom overenej klinickej smrti. Teraz je presne 50 rokov vstupu OS Ružomberok do SSS. Tento rok je aj významné výročie 80 rokov objavenia horného vchodu Liskovskej jaskyne, čo považujeme za začiatok moderného jaskyniarstva na dolnom Liptove. Myslíte, že keď požiadame o medaily pri takto významnom výročí len pre zaslúžilých členov, tak ich aj dostaneme ? Zrejme celkom určite NIE!

Podľa tohoto panoptického kľúča by cenu a medailu mohol dostať aspoň Emil Camber (objaviteľ – osobnosti.sss.sk/emil-camber/), ktorý je od roku 2005 po smrti. Myslíte, že mu už na niečo bude? Nie nebude. Bude mu na ….

Nechcem tu byť zase za toho zlého, ktorý na všetko nadáva a nebodaj má záujem o nejaké nezaslúžené ocenenia. Tento kacírsky text určite strašne pobúri tých, čo berú diery fakt smrteľne vážne a jaskyniarstvo už neberú ako voľnú, zábavnú záľubu. Bude to pre nich urážka ich matky, lebo pre prašivé diery v zemi už dokážu kľudne intrigovať, inkvizične obetovať rodinu a aj dlhoročné priateľstvo. Chcem skrátka len upozorniť na názor, ktorý mi už povedalo viacero ľudí a hlavne poukázať na to, ako to funguje inde.

Chodíme na rôzne banské výročné montanistické stretnutia. Volajú ich Šachtág. Tam nás zaujala okrem zachovania historických tradícii aj jedna zásadná vec. Niekto napríklad zrekonštruuje staré banské dielo, zdokumentuje historické banské stavby a okamžite dostane pred všetkými automaticky aspoň zaslúžilý odznak na banskú uniformu.

, Prečo nie je v radoch členov záujem o ocenenia a medaile SSS ?

Nezrieka za významnú zásluhu dostavajú aj medailu ministerstva hospodárstva SR. Bol som napr. pri inej príležitosti svedkom, ako skupina mladých ľudí dostala metále od Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Len za to, že obnovili pamätník hrdinským partizánom, ktorí zamedzili fašistom vypáliť a zabiť celé okolie. Ide o to, ze Slovenský zväz protifašistických bojovníkov tie ocenenia nedal len starým pamätníkom, ale ocenení ľudia môžu mať kľudne aj produktívnych 25 rokov. Snaha sa tam proste cení a motivuje k ďalšej práci.

Nemôžeme takto motivovať aj jaskyniarov ?
Kedy dostane nejaký mladý jaskyniar v SSS zlatú medailu a návrh na cenu ministra Životného prostredia? V jaskyniarskej organizácii môže mladý speleológ dostať za objav, tak maximálne demotivujúce pokarhanie a pokutu. Preto sa pýtam: „prečo aj u nás mladých jaskyniarov takto nemotivujeme? Nie je toto celé na hlboké zamyslenie?“

Cítite sa nedocenený a Vaša mravenčia práca zadarmo je zdanlivo nezaslúžene špinavo pošliapaná? Dokonca ste za takúto prácu dostali aj pokutu a môžete byť radi, ze sa to riešilo len dohovorom? Táto vec je bohužiaľ smutno skutočná a bolo by dobre s tým niečo robiť.

Nikdy preto nezabúdajme na posolstvo dodnes žijúceho objaviteľa systému Jaskyne Mrtvých netopierov. Posolstvo Milana Šteca z Kozích chrbtov premietané na Speleomitingu 2016 a v celoštátnom televíznom okruhu TV Markíza.
Dostal ešte ako mladý taký diplom – chudobínec, kus papiera. No mal aspoň pocit vďaky, že si niekto jeho výsledky vážil….

2 thoughts on “Prečo nie je v radoch členov záujem o ocenenia a medaile SSS ?

 1. Podnetný článoček Miro
  Žiaľ často je to tak že si jaskyniar užije od vlastných viac ústrkov pri svojej činnosti ako akéhokoľvek ocenenia. Hoci mne moc neprináleží sa sťažovať dožil som sa v zdravý 60-siatky a ocenenie som dostal. Ale zažili sme to viacerí, cenzúru, ústrky okopávanie kotníkov, znevažovanie a často i démonizovanie i vymazávanie z histórie. Zažil som toho dosť počas svojho takmer 40 ročného jaskyniarčenia a zrejme podobné zažilo i mnoho iných aktívnych jaskyniarov. Skrátka žiadna selanka. Život jaskyniara je často drsný tak v podzemí ako aj na povrchu.
  Práve sa mi stala taká zaujímavá vec keď mi zavolali priatelia z Terchovskej skupiny konkrétne Ondro, že mi zveril pred pár rokmi na jednom Valnom zhromaždení ocenenie striebornú medailu im memoriam pre Adama Vallu a ja som ju mal odovzdať jeho manželke. Samozrejme ja som sa na nič takého nepamätal nie preto že by som mal alzheimera… Alebo že by? Ondro ma poriadne zneistil že mi tú medailu ukazoval hneď ako ju dostal. Že som sedel oproti s nejakými Varíncami. Vtedy už sme mali svoju skupinu Aragonit to si pamätám. Tak na to som si pamätal že mi ukazoval medailu ale myslel som si že je to jeho ocenenie a nie pre Adama. A viem že ju nepustil z rúk len som si ju pozrel. Ja som vtedy žiadne ocenenie ešte nemal a takú medailu som videl prvý krát a priznám sa tak trochu som mu v dobrom ticho závidel že ju dostal tak rýchlo. Čo ja viem vtedy jaskyniarčil len pár rokov, ale za svojráznosť a osobitý prejav si ocenenie iste zaslúžil. Povedal som si že sú kamaráti s Bohušom a ten ich chcel potešiť a získať si ich priazeň. A Ondro je dobrý chlap a zaslúži si….

  Samozrejme som si vypočul litánie aký je taký človek čo neodovzdá medailu im memoriam chrapúň a ako si mám dať pozor aby som nestretol ľudí ktorých toto moje počínanie poriadne pohoršilo a radi by somnou poriadne zatočili. Točí sa v Terchovej o Adamovi film tak zháňajú to ocenenie…
  Pritakal som že majú pravdu že takého hňupa by som aj ja najradšej nakopal do gulí no žiaľ nepamätám sa na to že by ma niekto poveril či poctil takýmto vzácnym aktom odovzdať pani Vallovej striebornú medailu im memoriam pre jej manžela.
  Napriek tomu som začal tú medailu doma hľadať a uvažoval som aj o tom či už naozaj nemám toho Alzheimera ale samozrejme okrem tej svojej som nenašiel žiadnu inú a tak som zavolal šéfovi spoločnosti Peťovi Holúbkovi či mi nemôže zistiť kedy to Adam dostal v ktorom roku a tak. A Peťo ma uistil že nie je problém že medailu nachystá novú že ich je na sekretariáte dosť a že oznámi do Terchovej že ju našiel niekde na stole sekretariátu ako našiel onehdy tie inkriminované dokumenty na stole aj Mečiar. Ešte chvíľu sme sa bavili ako to spravíme nech je kľud pritom som Peťa uisťoval že mňa by celkom isto takým niečim z Terchovej ani nikto nepoveril, odovzdali by ju isto sami. A tak sme spolu uvažovali o tom či ju náhodov oni niekde nezašantročili či dokonca nestratili pri oslave práve toho Adamovho ocenenia a to sa vtedy ešte vo Svite oslavovalo bujaro všetci si to dobre pamätáme aj po rokoch.
  Hneď mi spadol kameň zo srdca
  a vydýchol som si že vojna a nepríjemnosti a možno aj úraz ktorý by mi inak akútne hrozili sú zažehnané.

  V ďalší deň som ešte raz Peťovi zavolal, aby tú medailu podpísal Bohuš že on bol vtedy predsedom a odovzdával Ondrovi to vyznamenanie.
  K môjmu údivu som sa od Peťa dozvedel že Adam Vallo žiadne strieborné ocenenie im memoriam ani nedostal.
  No paráda to už som sa zasmial nie preto že ho Adam nedostal, a zaslúžil by si a dúfam že to výbor SSS po tejto udalosti napraví a toto ocenenie odovzdá. Zasmial som sa preto že som práve zistil že ešte nemám toho alzheimera a som konečne mimo podozrenia aj keď ako sa vraví už to na mne ostane preto že sa to už v Terchovej isto rozkríklo a poznáte to… už to z vás nikto nezmyje. Nikto už nepovie že pravda bola iná.
  Musím dodať že ešte pol roka pred Adamovou smrťou som ako tajomník JS Malá Fatra Sever osobne telefonicky aj písomne naliehal a žiadal predsedu vtedy Ing. Jana Tulisa i výbor aby bol Adam ocenený preto že je vážne chorý a na Valnom zhromaždení v roku 1988 si Čestné členstvo v SSS napokon aj osobne prevzal. Niekde mám z toho aj fotky
  Zvláštna príhoda že?
  Ale uvedomil som si že som sa v Terchovej v tom negatívnom slovazmysle hlboko zapísal do myslí a stal som sa tým skutočným a legendárnym Terchovským speleolumpom i hromozvodom na ktorý sa všetko automaticky hneď zhodí a to ma tak trochu rozosmutnilo a to som tomu klubu venoval vtedy ešte ako podnikateľ 7000 sponzorských korún a na akcie som vozil ľudí služobným autom svojej firmy šoféroval Gavroš ktorý v Terchovskej skupine ostal a usporiadal som niekoľko schôdzí na našej firemnej chate kde bolo komplet občerstvenie a obedy grátis a koľko kalvadosu sa vypilo na akciách vo Vrátnej pri práci v Junáckej pasovačke z mojej pivnice ani nehovorím. Mal som vtedy záhradu a ročne som vypálil aj 50 litrov. Keď však ako podnikateľ skrachuješ všetci na teba rýchlo hodia bobek:-)
  Nuž tie medajle sú vzácne a je škodou ich udelovať až im memoriam. V tom má Miro pravdu
  Aj tí objavitelia by mali byť odmenení nie iba pokutami ako sa to stalo Štécovi a viacerým ďalším a bolo by dobré ich aj keď po rokoch odškodniť. Nech o tom výbor SSS pouvažuje.

  Ja hneď využijem príležitosť a navrhujem na medailu a ocenenie Peťa Sliačana ktorý nielen že je veľmi aktívny už roky v OS Ružomberok ale aj v našej jaskyniarskej skupine Aragonit a je to skutočný parťák a za vzájomnosť a spoluprácu medzi slovenskými a českými jaskyniarmi navrhujem oceniť Matúša Ryčka so ZO ČSS Dagmar ktorý aktívne a príkladne spolupracuje nielen z jaskyniarskou skupinou Aragonit ale i s mnohými inými skupinami na Slovensku. Svoje návrhy odošlem samozrejme aj oficiálnov cestov vedeniu SSS

  aragonit11.blogspot.com/2019/01/normal-0-21-false-false-false.html

 2. Zaujímavé čítanie.
  Po prečítaní názoru som si ihneď spomenul na jeden príspevok publikovaný v Spravodaji 1987 1-2, na str. 54 a s názvom: Hodnosti. Verím, že sa nachádza v knižnici každého člena SSS, takže zverejňovať ho tu nie je potrebné.

  Významné ocenenia sa udeľujú bežne v spoločnosti až vo vyššom veku. Oceňovanie členov Slovenskej speleologickej spoločnosti (SSS) je realizované aj formou Speleomítingu. Návrhy na ocenenia členov Spoločnosti môžu zasielať na výbor SSS nie len predsedovia, ale aj členovia OS a klubov v dostatočnom predstihu pred zasadaním Výboru, či predsedníctva pred Speleomítingom.

  Takže, ak ste tak ešte neurobili k Speleomítingu 11.–12.5.2019, je najvyšší čas.

  Hodnotenie, oceňovanie aj mladých členov môže byť možným prvkom motivácie. Povedal som si, že si o tých podmienkach k zasielaniu návrhov na oceňovanie a aké kategórie pre oceňovanie existujú niečo prečítam. Ale na webových stránkach SSS som nenašiel žiaden popis kategórií oceňovania, ani pravidlá priebehu oceňovania. Možno som len nešikovný a nevedel som ich nájsť. Ak nič také neexistuje, tak chápem, že je ťažko zasielať návrhy na ocenenia, keď nikde nie je spísané ako to má prebiehať, aké sú kategórie na ocenenia a tak pod. Aby sa nestali prípady Faux pas z minulých rokov, je potrebné mať jasne definované ako to má prebiehať. A samozrejme, záujem musí ísť od členov.

  Preto vás chcem poprosiť ak niekto viete, kde je spísaný priebeh a forma oceňovania členov SSS, aby ste mi dali vedieť, prípadne zverejnili ten dokument, alebo požiadali Michala Danka aby tak spravil.

  Pre mňa osobne je najväčším ocenením účasť na akcii s úžasným kolektívom. Neuveriteľné zážitky s jaskyniarskou partiou, objavy, vyhotovenie mapových diel a úspešná dokumentácia so zdieľaním informácií s jaskyniarmi a odborníkmi sú najväčšou odmenou akú môžem získať. Som toho názoru, že to všetko a k tomu aj veľké priateľstvá, úžasné vône z pochutín šíriace sa počas niektorých akcií niekoľkonásobne presahuje ocenenia, diplomy a medaile.
  Veď viete ako to chodí…

  Je pravdou, že oceňovanie je spoločenským prejavom, ktorý má svoje opodstatnenie. Forma a prejav realizácie je na dohode, v tomto prípade členov spomínanej Spoločnosti SSS.

  Miroslav Zverka

Comments are closed.